Prowadzenie szkoleń – mój świat

teamwork business concept with green cubes
To, czym można zająć się po studiach spędza sen z powiek niejednego studenta psychologii. Na szczęście sytuacja nie jest tak zła, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Psychologia jest dziedziną na tyle rozległą, iż w zależności od zainteresowań każdy znaleźć może coś dla siebie. Możliwością jaka nasuwa się pierwsza jest praca jako terapeuta. Wymaga ona jednak dokształcania na studiach podyplomowych, by wreszcie, po wielu latach kształcenia móc zacząć działalność. Przy odpowiedniej determinacji adept psychologii może znaleźć też pracę w szpitalu psychiatrycznym, oraz wielu innych zakładach (więzienia, zakłady opiekuńcze, placówki wychowawcze, itp.).

Psychologowie potrzebni są również w służbach mundurowych, takich jak wojsko czy policja. Instytucje te nie oferują jednak wielu miejsc pracy, wiec niezwykle ciężko jest znaleźć się w ich strukturach. Ogromnym rynkiem pracy dla osób z takim wykształceniem jest dział zasobów ludzkich, który znajduje się w każdej prawie większej firmie. Dobrym pomysłem na zajęcie po studiach psychologicznych może być również prowadzenie szkoleń. Wiele organizacji zainteresowanych jest dokształcaniem swoich pracowników, co niesie za sobą rozwój firm szkoleniowych. Oferują one kursy z różnych dziedzin: sprzedażowe, menadżerskie, z zakresu rozwoju osobistego, itd. Ze względu na dynamiczny rozwój tej branży prowadzenie szkoleń może stać się coraz częściej wybieraną przez młodych psychologów ścieżką kariery. Ukończenie psychologii daje różnorodne możliwości, wystarczy jedynie odpowiedzieć sobie na jedno, zajebiście ważne pytanie – co lubisz w życiu (po tym kierunku) robić. A potem zacząć to robić!
person network
Firmy szkoleniowe rosną jak grzyby po deszczu. Podczas wyboru należy kierować się nie tylko ofertą tematyczną danej firmy, ale również pracującym tam zespołem trenerskim, gdyż prowadzenie szkoleń nie jest tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Wymaga ono nie tylko ogromnej, wyspecjalizowanej wiedzy, ale również specyficznych umiejętności. Trener powinien odznaczać się wysokim poziomem umiejętności interpersonalnych – dobrym kontaktem z grupą, zdolnościami komunikacyjnymi, etc.

Ważna jest również jego charyzma oraz pozytywna energia, którą może przekazać szkolonym osobom. Dobry trener potrafi nie tylko nauczać, ale również inspirować do samodzielnego poszukiwania rozwiązań poruszanego problemu oraz do dalszego zdobywania wiedzy. Prowadzenie szkoleń jest bowiem procesem angażującym obie strony – tak prowadzącego jak i uczestników. Warto więc zaufać firmie szkoleniowej dysponującej doświadczoną kadrą trenerską, ponieważ to ona jest gwarantem jakości prowadzonych kursów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>